Hossa na rynku części zamiennych

Adam Maciejewski 08-05-2008, ostatnia aktualizacja 08-05-2008 11:10 Rzeczpospolita

Na naprawę i utrzymanie aut Polacy wydają rocznie 15 mld zł Przeciętny kierowca zostawia w warsztacie samochodowym już ponad 950 zł. A będzie więcej


Jak wynika z szacunków Rzeczpospolitej, tylko na wszelkiego rodzaju podzespoły do bieżących napraw silników, zawieszenia czy karoserii posiadacze samochodów wydali w ubiegłym roku ponad 12 mld zł.

Kolejne 2 mld zł poszły na opony, których wymiana jest co kilka lat niezbędna, a pół miliarda pochłonęły wydatki na oleje i smary. Łącznie daje to kwotę 14,5 mld zł  o 1,3 mld zł więcej niż w poprzednim roku. Oznacza to, że każdy właściciel samochodu wydaje na niezbędne naprawy i części eksploatacyjne 967 zł rocznie.

Wzrost wydatków na konserwację i naprawy pojazdów wynika z tego, że tylko w ubiegłym roku na drogach pojawiło się 1,3 mln samochodów (nowych i używanych). Według szacunków Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w Polsce jest zarejestrowanych około 15 mln aut osobowych. Tymczasem na złomowiska trafiło, według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, zaledwie 155 tysięcy sztuk wszelkich pojazdów, w tym także motorowerów i przyczep.

Według Alfreda Frankego, szefa firmy Motofocus zbierającej dane o rynku części zamiennych, większe zakupy części to nie tylko efekt sprowadzania coraz większej liczby starych samochodów zza granicy. Wzrasta też świadomość techniczna użytkowników. Jak ocenia Motofocus, częstotliwość profilaktycznych wizyt w serwisach wzrosła w ostatnim roku o połowę. Już 15 proc. wszystkich odwiedzin w warsztatach nie ma na celu naprawy, ale dbałość o maszynę. Według Alfreda Frankego może to być związane z coraz częstszymi akcjami darmowych sezonowych przeglądów stanu technicznego samochodów, a także rosnącą rolą serwisów autoryzowanych. Ludzie, którzy kupili pierwszy w życiu samochód, wybierając kilkuletni model sprowadzony z Zachodu, nie dokonują samodzielnie napraw, ale zdają się na profesjonalny serwis, co podnosi obroty warsztatów.

Nową tendencją na rynku części i akcesoriów jest rosnąca sprzedaż dodatków podnoszących walory auta. Według Ireneusza Rychlińskiego, szefa obsługi posprzedażnej w Dixi-Car, raszyńskim salonie Opla i Chevroleta, od niedawna rośnie zainteresowanie klientów zakupem oryginalnych akcesoriów samochodowych, np. bagażników dachowych czy rowerowych.

Dobra passa warsztatów i producentów części zamiennych to skutek rosnącej liczby pojazdów na polskich drogach. Większość samochodów osobowych to sprowadzone z zagranicy auta używane, które wymagają starannej konserwacji.

Źródło : Rzeczpospolita


Hossa na rynku części zamiennych


© Copyrightby Presspublica Sp. z o.o.