AKCYZA Samochody jednakowo traktowane

Krajowe tak jak z UE

 

Ministerstwo Finansów odpiera zarzuty dotyczące niezgodności polskiej ustawy akcyzowej z prawem traktatowym

 

Zarówno samochody produkowane w UE, jak i w kraju są pod względem podatkowym traktowane jednakowo.

Tak w skrócie można określić stanowisko zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów w piśmie przekazanym właśnie rzecznikowi praw obywatelskich (PA-I-816397/AK/05/3800). To odpowiedź na wystąpienie rzecznika, który zwracał uwagę na różnice w sposobie ustalania i wysokości akcyzy od pojazdów produkcji krajowej i samochodów kupionych w innych krajach UE.

Podatkową dyskryminację aut ze względu na miejsce pochodzenia Komisja Europejska podnosiła już przed wakacjami.

Tymczasem według Ministerstwa Finansów "zdecydowanie przedwczesne" jest stawianie tezy o niezgodności polskiej ustawy akcyzowej z prawem traktatowym, gdy trwa wymiana stanowisk w tej sprawie między Komisją Europejską a stroną polską.

Z wyjaśnień resortu wynika, iż kryterium pierwszej rejestracji (akcyzą objęte są wszystkie pojazdy niezarejestrowane w kraju - zarówno nowe, jak i sprowadzone do Polski) jest obiektywne, gwarantuje takie samo traktowanie pod względem podatkowym aut niezależnie od ich pochodzenia. "W konsekwencji podatek akcyzowy jest nakładany na samochody według tych samych reguł, które nie dyskryminują pojazdów pochodzących spoza RP ani w żaden sposób nie preferują produkcji krajowej" - twierdzi ministerstwo.

Co więcej, obniżone - w odniesieniu do samochodów nowych i starszych niż 7 lat - stawki akcyzy wynikające z rozporządzenia ministra finansów oraz podstawa opodatkowania oparte są "na obiektywnych i neutralnych kryteriach dla danego samochodu".

Ministerstwo powołuje się przy tym na art. 82 ust. 3 ustawy o akcyzie, zgodnie z którym podstawą opodatkowania aut używanych pochodzących z UE jest kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić, a więc wartość danego pojazdu. "Różnice w wysokości stawki podatkowej związane są z innymi czynnikami, np. wiekiem pojazdu czy pojemnością silnika" - podkreśla resort.

Ponadto, jak twierdzi ministerstwo w piśmie do rzecznika praw obywatelskich, podatek akcyzowy ma charakter podatku jednorazowego.

Mało tego. Zdaniem resortu dowodem równego traktowania samochodów bez względu na pochodzenie jest to, iż "auta pochodzące spoza RP (jako odrębna kategoria) nie zostały wyłączone spod regulacji rozporządzenia ministra finansów w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego".

Grażyna J. Leśniak