Kontrole w warsztatach

Kierowcy nie wiedzą, ile będą musieli zapłacić


Właściciele aut, którzy oddają je do warsztatów samochodowych, nie znają cen usług, jakie będą wykonane, mają też problemy z rozpatrywaniem reklamacji. Uprawnień konsumenckich nie przestrzega aż 60 proc. warsztatów.


Takie są wnioski z raportu pokontrolnego Inspekcji Handlowej. Kontrolerzy zbadali przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie diagnostyki i naprawy samochodów, usług blacharsko-lakierniczych oraz wulkanizacji. Prawie dwie trzecie warsztatów łamało prawo. To gorszy wynik niż podczas ostatniej kontroli w 2005 r., kiedy nieprawidłowości wykryto w prawie co drugim warsztacie. Najczęstsze uchybienie to brak cenników za wykonywane usługi. Prawie 40 proc. warsztatów nie zamieszcza jasnych informacji o koszcie napraw. To naruszenie art.12 ustawy o cenach (DzU z 2001 r. nr 97, poz. 1050 ze zm.). Przewiduje on, że w miejscach świadczenia usług powinny też być wywieszone jasno sformułowane cenniki. Prawie każdy większy warsztat handluje także częściami zamiennymi (głównie reflektorami, klockami hamulcowymi, filtrami powietrza, paskami klinowymi, świecami zapłonowymi, akumulatorami, oponami i felgami) oraz akcesoriami samochodowymi. Tylko nieliczne oznaczają jednak cenami sprzedawane towary. Tymczasem towary przeznaczone do sprzedaży detalicznej muszą być oznaczone ceną.

Klienci bardzo rzadko mają możliwość obserwowania naprawianego auta, co ma utrudnić np. podmianę części. Warsztaty tylko sporadycznie rejestrują zlecenia przyjmowane do realizacji. "Przepisy nie nakładają na te firmy obowiązku prowadzenia stosownych ewidencji wykonywanych usług, co umożliwia im stawianie się w uprzywilejowanej pozycji wobec konsumentów" - podkreśla Inspekcja Handlowa w swoim raporcie. W fakturach warsztaty nie wymieniają też kosztów poszczególnych części zamiennych użytych do wykonania usługi i kosztów pracy mechaników (roboczogodzin). Utrudnia to reklamacje źle wykonanych usług lub zawyżonych cen.

Rzadko który warsztat prowadzi rejestr zgłoszonych reklamacji i określa na piśmie termin realizacji usługi. Tylko w trzech na 67 skontrolowanych warsztatów klienci dostawali do podpisu umowy na wykonanie zleconych usług. Utrudnia to konsumentom dochodzenie roszczeń za wadliwie wykonane usługi lub niedotrzymanie terminu.

kos

Rzeczpospolita 27 stycznia 2007 r.