Przyjęto strategię ograniczania emisji CO2 w samochodach


Od 2012 roku nowe auta osobowe na rynku europejskim będą mogły emitować średnio najwyżej 120 gramów dwutlenku węgla na jeden kilometr.


Po kilku tygodniach sporów, jak zmusić sektor motoryzacyjny w UE do produkowania bardziej ekologicznych samochodów, nie zagrażając przy tym jego konkurencyjności, Komisja Europejska przyjęła w środę strategię w tej sprawie. "Pogodzenie wyższych standardów środowiskowych z ochroną miejsc pracy w sektorze motoryzacyjnym i promowaniem innowacji jest możliwe - powiedział komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen.

Emisje samych silników będą musiały zostać ograniczone do 130 g/km (z obecnych 163 gramów). Pozostałe 10 gramów ma zostać zaoszczędzonych dzięki poprawie innych części samochodów (opony, energooszczędna klimatyzacja) i większemu użyciu biopaliw.

W ciągu roku strategia ma się przerodzić w propozycje legislacyjne, które - zanim wejdą w życie - będą musiały uzyskać aprobatę krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego. "Mam nadzieję, że przedstawimy propozycje konkretnych przepisów przed końcem 2007 roku - powiedział komisarz UE ds. środowiska Stawros Dimas, orędownik twardej linii wobec producentów aut.

Dopiero w tej propozycji legislacyjnej KE sprecyzuje, jak ma zamiar ograniczyć średnią emisję CO2 w silnikach do 130 g/km, tak by uniknąć faworyzowania jednych producentów kosztem drugich. Już teraz koncerny samochodowe twierdzą, że zmiany technologiczne oznaczają podwyżkę ceny jednego auta nawet o 3 000 EUR. To dużo zwłaszcza gdy chodzi o małe, względnie ekologiczne auta. Wśród rozważanych opcji jest wyznaczenie różnych limitów w zależności od wielkości samochodów i mocy silnika.


Data publikacji: 2007-02-07 14:37:12

Źródła

Automotive News Europe (Reuters)

PB.pl, 7 lutego 2007 (DI, PAP)


Samar