Kontrast

Wielkość czcionki

Odstęp wierszy

Odstęp paragrafów

Odstęp liter

Odstęp pomiędzy zdaniami

Zamknij

Cech Rzemiosł Motoryzacyjnych w Warszawie

Mechanik motocyklowy

Kod: 723107

Na obecnych drogach spotykamy coraz więcej motocykli. Być może posiadasz motocykl, gdyż to Twoja pasja, ale nie potrafisz sobie jeszcze poradzić z jego naprawą. Jest to zawód zaufania publicznego.

 

Zapoznaj się z ulotką oraz sprawdź, jakie kompetencje są ważne przy wykonywaniu tego zawodu.

 

Opis zawodu

Mechanik motocyklowy wykonuje prace konserwacyjne i naprawcze pojazdów jednośladowych (motocykli, motocykli z przyczepami, motorowerów i in.) oraz ich zespołów; kontroluje stan technicznych zespołów i układów oraz reguluje i sprawdza działanie pojazdu jako całości za pomocą urządzeń diagnostycznych, na uniwersalnych i specjalizowanych stanowiskach obsługowo-naprawczych, z użyciem narzędzi ślusarskich i monterskich.

 

Kompetencje potrzebne do wykonywania zawodu

cierpliwość, dokładność, spostrzegawczość, sumienność, umiejętność łatwego zmiany wykonywanej czynności z jednej na drugą, zdolności do majsterkowania.

 

Predyspozycje zdrowotne

dobry wzrok, sprawne dłonie i palce, dobra kondycja, koordynacja wzrokowo-ruchowa.

 

Przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania zawodu

skłonność do alergii.

 

Czas trwania nauki: 3 lata

 

Główne zadania zawodowe

 

Zadania zawodowe:

 

przyjmowanie motocykli, motorowerów i ich zespołów do naprawy oraz sporządzanie protokołów przyjęcia; ustalanie przyczyn wad i uszkodzeń poszczególnych układów, zespołów i mechanizmów pojazdów jednośladowych metodami diagnostycznymi; usuwanie usterek w zespołach i układach pojazdu jednośladowego (do których można zaliczyć: silnik, sprzęgło, skrzynię biegów, koła jezdne, układy hamulcowe, obwody elektryczne) w ramach napraw bieżących i okresowych; przeprowadzanie konserwacji oraz zabezpieczeń antykorozyjnych ramy i innych elementów pojazdu, wymiana płynów eksploatacyjnych z zachowaniem wymogów ochrony środowiska naturalnego; wykonywanie operacji demontażowo-montażowych pojazdów jednośladowych i ich zespołów; mycie oraz czyszczenie części i zespołów; przeprowadzanie weryfikacji zużytych części oraz naprawa zespołów; dorabianie i dopasowywanie części nie znormalizowanych przy wykorzystaniu obróbki ręcznej, mechanicznej, plastycznej i różnych sposobów łączenia (klejenie, nitowanie, lutowanie, spawanie, zgrzewanie itp.); wykonywanie rozliczeń kosztów usług obsługowo-naprawczych; sprawdzanie jakości wykonywanych prac obsługowo-naprawczych podczas jazd próbnych; organizowanie stanowiska pracy, przestrzeganie przepisów bhp i ppoż.

 

Nasi uczniowie mają zapewnioną praktyczną naukę zawodu  w serwisach

 

gdzie mają możliwość nie tylko nauki zawodu, ale także poznanie standardów i systemów jakości związanych z obsługą motocykli, jak również poznanie najnowszych technologii stosowanych we współczesnych motocyklach. Uczniowie nabywają umiejętności obsługi, naprawy i diagnozowania ww. oraz ich podzespołów. Po uzyskaniu tytułu czeladnika są przygotowani do pracy w zakładach obsługi i naprawy motocykli, a najlepsi z nich mogą liczyć  na pracę w miejscach praktycznej nauki zawodu.